Voleb do Evropského parlamentu se čeští občané účastní od roku 2004. Konají se každých pět let a volí se v nich europoslanci, kteří se podílejí na tvorbě a schvalování legislativy nebo rozpočtu v rámci Evropské unie. Poslední volby do Parlamentu EU se uskutečnily 24. a 25. května 2019.

Termín volby do Evropského parlamentu 2024 v ČR:
• 7. června 2024, pátek, 14:00 – 22:00
• 8. června 2024, sobota, 8:00 – 14:00

Kdo může volit a být volen
K volbám mohou přijít všichni občané ČR starší 18 let (věkové hranice je u čerstvě plnoletých třeba dosáhnout alespoň druhý den voleb), kterým není nijak omezena svéprávnost. Voličem může být osoba, která
• má občanství ČR neo i jiného členského státu EU,
• nejpozději ve druhý den voleb dosáhla 18 let,
• má na území ČR pobyt (má povolení k trvalému pobytu nebo potvrzení o přechodném pobytu / osvědčení o registraci), pobyt má nejpozději 45 dnů přede dnem voleb.

Jak volit v eurovolbách
Ve volbách do Evropského parlamentu voliči vybírají stranu, hnutí nebo koalici. Z ní mohou ještě preferenčními hlasy upřednostnit maximálně dva kandidáty, podobně jako ve volbách do Poslanecké sněmovny. Lístek s vybranou stranou, hnutím nebo koalicí volič vloží do prázdné obálky a tu vhodí do volební urny.
Volební zákon musí být ve volební místnosti ve všech pracovních jazycích Evropské unie, tedy i v jazyce českém. Kompletní seznam všech třiceti uskupení najdete na stránkách ministerstva vnitra.
České republice náleží v europarlamentu 21 křesel, mandáty se rozdělují podle zásady poměrného zastoupení. Pro zisk mandátu je potřeba, aby kandidátní listina dostala nejméně 5 procent platných hlasů.

Volební lístky a jak volit do Evropského parlamentu
Na volebním lístku je vždy kandidátní listina jednoho uskupení, tedy politické strany, hnutí, případně koalice. Pokud některému z kandidátů chcete zvýšit šance na zvolení, můžete mu zakroužkováním pořadového čísla na listině udělit preferenční hlas. K dispozici máte maximálně dva preferenční hlasy. V případě, že jich udělíte více, se vaše preference nezapočítají a hlas získá celá kandidátka (jako kdybyste vůbec nekroužkovali).
Do úřední obálky, kterou obdržíte ve volební místnosti, vložíte vybraný lístek a obálku vhodíte do urny. Více volebních lístků v jedné obálce bude vyhodnoceno jako neplatný hlas. Totéž platí pro volební lístky, které:
• jsou přetržené
• nejsou na předepsaném tiskopise
• se nenacházejí v úřední obálce

Voličský průkaz
Pokud nemůžete přijít k volbám v místě vašeho trvalého bydliště, stačí si zažádat o vydání voličského průkazu osobně nebo prostřednictvím pošty či datové schránky, a to na obecním i zastupitelském úřadě. Ten vám jej vydá, pokud máte bydliště v jeho územním obvodu a jste zapsán ve zvláštním seznamu voličů vedeném tímto úřadem. U voleb do Evropského parlamentu navíc s voličským průkazem můžete volit kdekoliv, celá země tvoří jediný volební obvod. Podmínkou je však hlasování na území ČR.

Strany a kandidáti
Voliči v ČR volí uchazeče na post europoslance, kteří kandidují za některou z existujících českých stran či hnutí. Ty se následně po volbách spojují s některou z frakcí v Evropském parlamentu.
Kompletní kandidátní listiny všech stran budou oficiálně vydány Českým statistickým úřadem zhruba 45 dní před volbami.
Volební účast pro eurovolby
Volební účast ve volbách do Evropského parlamentu je v ČR tradičně nízká. K volbám v roce 2019 přišlo pouhých 28,72 procenta voličů. Nižší účast byla jen na Slovensku. Průměrná s v celé EU přitom činila 50,66 procent. Například v sousedním Německu i v Rakousku se k volbám dostavilo okolo 60 procent voličů. Nicméně proti roku 2014 si Česko stále polepšilo. Tehdy přišlo k urnám zhruba 18 procent voličů.
Volební systém voleb do Parlamentu EU
Volby probíhají poměrným volebním systémem. Stejně jako u voleb do Poslanecké sněmovny může strana či hnutí získat mandát až poté, co překročí hranici pěti procent hlasů. Celkem v Evropském parlamentu zasedá 705 poslanců. Jedná se o upravený počet zástupců po brexitu, před vystoupením Velké Británie z EU měl parlament 751 členů.
Počet poslanců z jednotlivých zemí se odvíjí od počtu obyvatel. Největší zastoupení mají nejlidnatější státy – Německo (96 poslanců), Francie (79 poslanců) a Itálie (76 poslanců). Česká republika má 21 zástupců, stejně jako podobně lidnaté Švédsko, Portugalsko či Belgie.

INFORMACE PRO VOLIČE, KTERÝ ZMĚNIL TRVALÝ POBYT DO JINÉ OBCE V DOBĚ OD 29.4.2024 DO 7.6.2024